Najkrajšie piesočné pláže v Česku: Kde si užijete najlepšie kúpanie

Česká republika je krásna krajina, ktorá ponúka veľa úžasných...

Najlepšie knihy tohto leta: Ktoré z nich prečítate jedným dychom

Čítate radi? Potom pre vás máme tri zaujímavé tipy...

Zistite významy jednotlivých farieb a objavte silu ich použitia

Správne použitie farieb podľa feng shui dokáže s vašim...

Nevyhadzujte vylisované citróny. Poslúži vám ako najekologickejší pomocník v kuchyni

Akonáhle je citrón vytlačený, vyhodíme ho. Tu si prečítajte,...

Prekvapte svojich blízkych darčeky, ktoré ich potešia

Vianoce sú sviatky pokoja a mieru, a tiež stresu...

Viete, ako nakupovať udržateľnú módu

Udržateľnosť ovplyvňuje pri nákupoch nových kúskov šatníka každého druhého z nás. Povedomie o etickej móde neustále rastie a dve tretiny spotrebiteľov už vedia, čo si pod ňou predstaviť, ako potvrdil nedávny prieskum GLAMI. A ako ste na tom vy? Orientujete sa v recyklovaných a prírodných materiáloch? A dokážete si zostaviť šikovný kapsulový šatník?

V dnešnej dobe mnoho milovníkov módy skáče od jedného trendu k druhému, aby zostali „in“. Oblečenie, obuv a módne doplnky sú k dispozícii každému doslova jedným kliknutím a za výhodné ceny. Udržateľné materiály aj výroba sa už niekoľko rokov dostávajú do popredia. Čím ďalej väčšiu pozornosť venujeme aspektom udržateľnosti a hľadáme informácie o pôvode oblečenia, podobne ako si čítame etikety pri iných výrobkoch.

Poznáte udržateľné módne značky?
Značky, ktoré majú za cieľ udržateľnú výrobu, túto informáciu samy uvádzajú na nášivkách. Tieto produkty je ľahké nájsť ako v kamenných obchodoch, tak online.

Podľa prieskumu GLAMI si viac ako polovica z nás vybaví konkrétne značky udržateľnej módy. Najčastejšie menujeme spoločnosti ako Adidas, H&M či Levis, ktoré v poslednej dobe investujú do udržateľných kolekcií. Medzi módnymi značkami, ktoré si od začiatku zakladajú na udržateľnosti a ktoré sa začínajú tešiť čoraz väčšej obľube, uvádzame napr. Veja, Patagonia alebo rýdzo českú značku Vasky.

Tromi najdôležitejšími kritériami, podľa ktorých slovenskí zákazníci posudzujú udržateľnosť, sú: používanie organických či recyklovaných materiálov, výroba šetrná k životnému prostrediu a dobrá kvalita výrobku spojená s dlhou životnosťou.

Hľadajte oblečenie z recyklovaných materiálov
Veľká časť oblečenia sa vyrába zo syntetického vlákna, vrátane elastanu, nylonu alebo akrylu. Najrozšírenejším materiálom je polyester vďaka svojej odolnosti a prispôsobivosti plastu. Akonáhle sa syntetické materiály dostanú do životného prostredia, majú naň dlhodobý negatívny dopad. Preto sa značky obracajú k recyklovaným verziám syntetického vlákna. Niektorí z veľkých hráčov na módnom trhu si dokonca stanovili za cieľ zvýšiť podiel recyklovaného polyesteru vo svojej produkcii na 45 % do roku 2025, aby znížili negatívny vplyv na životné prostredie.

Dajte šancu produktom z prírodných materiálov
Využitie prírodných materiálov, ako sú napr. organická bavlna, bambus alebo konope, je stále častejšie a teší sa čoraz väčšej obľube, nielen kvôli väčšej šetrnosti k životnému prostrediu, ale aj kvôli mnohým funkčným výhodám, ktoré na rozdiel od syntetických materiálov poskytujú. Niektoré suroviny v módnom priemysle nevyžadujú počas výroby ošetrenie pesticídmi, herbicídmi či chémiou.

Jednou z nich je napríklad organická bavlna, ktorá sa pestuje tradičným spôsobom, ale pri jej spracovaní sa neužívajú žiadne chemikálie a samotné osivo nie je geneticky modifikované. Toto prírodné vlákno veľmi dobre absorbuje vlhkosť a ľahko sa spracováva, pričom jeho biologická rozložiteľnosť trvá päť až šesť mesiacov.

Ďalším príkladom prírodnej látky je textília vyrobená z bambusu alebo dužiny bambusovej trávy. V porovnaní s ostatnými druhmi nepotrebuje bambus pri raste príliš veľa vody ani žiadne syntetické hnojivá. Bambusové polia navyše vedia prirodzene pohltiť oxid uhličitý a vracia do pôdy 60–70 % živín, ktoré odoberajú.

Veľmi udržateľným materiálom je konope, pretože veľmi rýchlo rastie a jeho výroba je veľmi šetrná k prírode. Pri jeho spracovaní sa spotrebuje dokonca štyrikrát menej vody ako pri bavlne. Oblečenie z konope najviac oceníte v teplých mesiacoch, pretože aj napriek svojej vysokej odolnosti (je trikrát pevnejšie ako bavlna) je zároveň veľmi priedušné a dobre absorbuje vlhkosť. Po každom praní je tento materiál mäkší a mäkší, nemusíte tak mať obavu z toho, že by sa toľko nepoddal.

Budujte si šikovný šatník
Patríte medzi skupinu ľudí, čo ráno pozerá do skrine a beduje, že nemá čo na seba? Môže to byť tým, že si kupujete outfity, ktoré je v danej sezóne veľmi módne, ale v ďalšej už vás omrzia. Naplňte radšej svoj šatník kúskami, ktoré nevyjdú z módy, a kombinujte pracovné aj voľnočasové zvršky.

Napríklad čierne sako príde vhod pri každej príležitosti. Mali by ste mať aj aspoň jedny kvalitné džínsy pre rôzne udalosti. Nezabudnite ani na nadčasové krátke čierne šaty a klasické tričko, čo oblečiete ako so spoločenskými nohavicami do práce, tak k džínsom na kávu do mesta.

Cieľom šikovného nakupovania nie je hromadiť veľa oblečenia, ktoré rýchlo vyjde z módy a začne vás nudiť, ale vytvoriť si kapsulový šatník. V ňom nájdete viacero klasických kúskov, ktoré zvýrazníte detaily ako šperky, topánky či kabelky. S týmto prístupom udržíte konzistentnosť svojho štýlu, ale taktiež znížite negatívny dopad na životné prostredie.

Než si nabudúce nakúpite, premýšľajte okrem dizajnu aj o prírodných aj recyklovaných materiáloch, lokálnych etických značkách a spôsoboch, ako si múdro poskladať udržateľný šatník. Zdá sa vám to stále príliš zložité?

spot_imgspot_img