Najkrajšie piesočné pláže v Česku: Kde si užijete najlepšie kúpanie

Česká republika je krásna krajina, ktorá ponúka veľa úžasných...

Najlepšie knihy tohto leta: Ktoré z nich prečítate jedným dychom

Čítate radi? Potom pre vás máme tri zaujímavé tipy...

Zistite významy jednotlivých farieb a objavte silu ich použitia

Správne použitie farieb podľa feng shui dokáže s vašim...

Nevyhadzujte vylisované citróny. Poslúži vám ako najekologickejší pomocník v kuchyni

Akonáhle je citrón vytlačený, vyhodíme ho. Tu si prečítajte,...

Prekvapte svojich blízkych darčeky, ktoré ich potešia

Vianoce sú sviatky pokoja a mieru, a tiež stresu...

Veľká sila skrytá v malom ovocí

Maliny, čučoriedky, jahody a čierne ríbezle predstavujú skupinu ovocia doslova nabitého zdravím. Výnimočnosť týchto drobných plodov je daná obsahom vitamínov a minerálnych látok a najmä polyfenolových antioxidantov, pričom polyfenoly si predstavme jednoducho ako zdraviu prospešné chemické zlúčeniny, ktoré sa vyskytujú v rastlinách.

Hoci s pojmom polyfenoly sa pred stovkami rokov zrejme veľmi neoperovalo, blahodarný vplyv bobuľovín na ľudské zdravie a ich rolu pri riešení drobných neduhov poznali naši predkovia celkom dobre už dávno.

Stačí nalistovať napríklad knihu Ľudovej choroby z 20. rokov minulého storočia, kde sa píše: „Čučoriedková šťava je výborným prostriedkom pri ochorení črevnom; zriedená vodou používa sa ako kloktadlo pri ochuravení sliznice ústnej alebo krku. Jahody je dobré používať pri dne a chronických , pri suchom lišaji, obličkových kameňoch, zubnom kamene, opuchnutej pečeni a žltačke, pri červoch, chronickej lenivosti čriev a otrave krvnej.“

Čučoriedky sú nielen chutné, či už samotné alebo v rôznych jedlách, ale obsahujú aj mnoho zdraviu prospešných látok. Majú v sebe veľké množstvo antioxidantov, ktoré chránia organizmus pred voľnými radikálmi. Pôsobí tak preventívne proti rôznym chorobám. Okrem toho ešte čučoriedky obsahujú bioflavonoidy, karotenoidy, provitamín A, vitamín C, vitamíny skupiny B, ovocné cukry atď. Čučoriedky majú pozitívny vplyv na zažívanie. Pomáhajú pri rôznych črevných ochoreniach a taktiež dobre pôsobia na zápaly močových ciest, celkovo zlepšujú imunitu, sú vhodné proti infekciám, znižujú hladinu cholesterolu a tuku v krvi. Podporujú aj zrak, hlavne nočné videnie, a pozitívny vplyv majú aj na psychiku.

Jahody obsahujú väčšie množstvo vody, celulózy, málo sacharidov, organické kyseliny (jablčnú, citrónovú, chinínovú, šťaveľovú a salicylovú), ďalej vitamíny (C, A, B, E…) a minerálne látky (vápnik, fosfor, železo, zinok, bór , draslík a i.). Jahody posilňujú metabolizmus, majú protizápalový účinok, znižujú teplotu, pomáhajú pri čistení čriev, pri chudokrvnosti, pri dne a pri kardiovaskulárnych ochoreniach.

Maliny a ríbezle sú nepostrádateľné pri zápche; ich šťavy mierni horúčku.

Odvtedy uplynulo už skoro sto rokov, ale na fakte, že sú bobuľoviny nielen zdraviu prospešné, ale v istom slova zmysle aj liečivé, sa nič nezmenilo.

Polyfenolové zlúčeniny, ktorých antioxidačné pôsobenie je podporené aj prítomnosťou ďalších látok s podobným účinkom (vitamín C, karotenoidy, tokoferoly, organické kyseliny, selén), toho vedia veľa. Spomaľujú zápalové procesy, ktoré stoja v pozadí srdcových ochorení, nádorov a bakteriálnych infekcií, majú antibakteriálne a antivírusové účinky, chránia pred nepriaznivým pôsobením voľných kyslíkových radikálov (antioxidačná ochrana), chránia cievy a močové ústrojenstvo, znižujú riziká nádorov. metastáz, zlepšujú pamäť, zmierňujú procesy starnutia, zabraňujú oxidácii LDL cholesterolu, zmierňujú žalúdočné a zažívacie problémy, podporujú metabolizmus, podporujú dýchanie, pomáhajú udržiavať dobrý zrak, znižujú svalovú únavu, zmierňujú celkovú únavu.

Čierne ríbezle, C-vitamínový kráľ
Drobné plody sú bohaté predovšetkým na vitamín C, pričom preborníkom sú čierne ríbezle. Znie to až neuveriteľne, ale v 100 gramoch čiernych ríbezlí je obsiahnutých 87 – 219 mg vitamínu C, čo zodpovedá 108 – 270 % odporúčania dennej dávky tohto vitamínu. A v niektorých odrodách nájdeme v 100 gramoch dokonca až 450 mg vitamínu C!

V drobných plodoch sa tiež vo významnejšom množstve nachádzajú vitamíny skupiny B, vitamín K a beta-karotén. Jahody sú jedným z najbohatších zdrojov kyseliny listovej. Z minerálnych látok nájdeme v bobuľovinách železo, vápnik, draslík, fosfor, zinok a meď, obsahujú ale aj napríklad mangán, ktorý je v ľudskom tele dôležitý pre správnu činnosť enzýmov a pre ukladanie vápnika do kostí.

Z energetického hľadiska sa drobné plody zaraďujú medzi menej kaloricky výdatné druhy ovocia – samozrejme v prípade, že sa jedná o rozumnú konzumáciu: na jednu porciu sa počíta miska plodov.

Drobné plody majú veľmi široké využitie v kuchyni, hodia sa nielen na prípravu ovocno-tvarohových dezertov, ale sú výborné aj ako ovocné omáčky, šťavy, náplne do knedlí, ako posyp na koláče či do muffinov. Najvhodnejšie je samozrejme jesť drobné plody čerstvé, ale nemusíme sa brániť ani zmrazeniu, ktoré predstavuje veľmi dobrý spôsob, ako si nachystať zásoby aj na dlhé zimné mesiace.

spot_imgspot_img