Najkrajšie piesočné pláže v Česku: Kde si užijete najlepšie kúpanie

Česká republika je krásna krajina, ktorá ponúka veľa úžasných...

Najlepšie knihy tohto leta: Ktoré z nich prečítate jedným dychom

Čítate radi? Potom pre vás máme tri zaujímavé tipy...

Zistite významy jednotlivých farieb a objavte silu ich použitia

Správne použitie farieb podľa feng shui dokáže s vašim...

Nevyhadzujte vylisované citróny. Poslúži vám ako najekologickejší pomocník v kuchyni

Akonáhle je citrón vytlačený, vyhodíme ho. Tu si prečítajte,...

Prekvapte svojich blízkych darčeky, ktoré ich potešia

Vianoce sú sviatky pokoja a mieru, a tiež stresu...

Oslabená imunita? Prejaviť sa môže aj výskytom bradavíc, mykózou nôh alebo jačmenným zrnom

Imunitný systém je hlavnou hradbou nášho tela proti chorobám. To, že nás vo chvíli jeho oslabenia môže zachvátiť nádcha, kašeľ, chrípka či angína, vie aj malé dieťa. Oslabený imunitný systém však často stojí v pozadí aj celého radu ďalších problémov, pri ktorých spravidla hľadáme príčinu inde. Ktoré zdravotné ťažkosti môžeme z veľkej časti pripísať na vrub nedostatočne silnej obranyschopnosti?

Bradavice
V letných mesiacoch je šanca na chytenie bradavice oveľa väčšia ako v inej ročnej dobe. Ľudia sú si obvykle vedomí toho, že bradavice môžu chytiť počas návštevy verejného bazéna alebo sprchy, málokto však vie, že o tom, či sa vám tieto nevzhľadné útvary na koži objavia alebo nie, rozhoduje hlavne stav imunitného systému. Stvrdnuté kožné novotvary, ktoré sa najčastejšie objavujú na dlaniach a chodidlách, sú jedným z najrozšírenejších kožných problémov. Existuje ich niekoľko druhov, najčastejšie sa ale stretneme s takzvanými pravými bradavicami. Bradavice sú vírusovým ochorením, ktorého nositeľmi sú ľudské papilomavírusy. Je to ochorenie nákazlivé a ľahko prenosné. Ľudské papilomavírusy sú prítomné v organizme väčšiny ľudí. Ochorenie ale obvykle prepukne až vo chvíli, keď je oslabený imunitný systém. Vznik bradavíc je jeden z veľmi dobrých ukazovateľov slabej obranyschopnosti,“ vysvetľuje celostný lekár Bohumil Ždichynec. Stav imunity potom ovplyvňuje aj to, ako dlho nás bradavice budú trápiť. Väčšina bradavíc totiž časom sama zmizne. Ak je však naša obranyschopnosť príliš slabá, môžu nám bradavice na koži vydržať aj niekoľko rokov a niektoré ich druhy sa rady vracajú. Dnes je samozrejme možnosť nechať si bradavice odstrániť kryoterapiou, laserom alebo špeciálnymi prípravkami, prevenciou ich vzniku ale aj tak zostáva predovšetkým silná imunita.

Mykózy nôh a nechtov
Ďalšou bežnou kožnou ťažkosťou, za vznikom ktorej stojí z veľkej časti stav našej imunity, sú mykotické infekcie. Tie najčastejšie postihujú chodidlá, nechty a priestor okolo prstov, najmä necht palca a medziprstia medzi malíkom a predposledným prstom na chodidle. Plesne, ktoré mykózy spôsobujú, sú rozšírené na teplých a vlhkých miestach a stretávame sa s nimi úplne bežne. Rizikovými faktormi pre prepuknutie mykotických infekcií je napríklad zvýšené potenie nôh, nepriedušná obuv či zlá hygiena, avšak hlavným vinníkom je oslabený imunitný systém. Pokiaľ by totiž imunita fungovala správne, plesne by nemali šancu v organizme mykózu spustiť.

Lupiny
Lupiny sú šupinkami odumretej kože a ich tvorba je úplne prirodzená, pretože je naviazaná na obnovu vlasovej pokožky. Ich nadmerný výskyt však môže ľudí veľmi potrápiť. Nadmernú tvorbu lupín často spúšťa podráždenie vlasovej pokožky nevhodnou vlasovou kozmetikou. Je spôsobená aj v dôsledku dehydratácie pokožky. Na vzniku lupín sa podieľajú aj kvasinky, ktoré sa v mikroflóre vlasovej pokožky bežne vyskytujú. Nadmierenie lupín veľmi často spôsobí premnoženie týchto kvasiniek, ku ktorému dochádza najmä pri oslabení imunity. Normálne fungujúca imunita by prílišné množenie kvasiniek včas zarazila, narušená obranyschopnosť si s nimi však neporadí. „Je pozorované, že ľudia častejšie trpia na zvýšenú tvorbu lupín v čase, keď sú vo väčšom strese. Sám stres odlupovania vrchnej časti vlasovej pokožky ale nespôsobuje. Ide skôr o to, že stres narúša imunitu a tá potom nezvláda krotiť množiace sa kvasinky,“ dopĺňa lekár Bohumil Ždichynec.

Jačmenné zrno
Jačmenné zrno je biely vred na vonkajšej či vnútornej strane horného alebo dolného viečka, ktorý dráždi oko a prejavuje sa pálivým alebo rezavým pocitom. Jeho príčinou je najčastejšie bakteriálna infekcia, ktorá spôsobí zápal mazovej žľazy u niektorej z rias. Infekcia sa do oka môže dostať dotykom oka špinavou rukou, ale to, či prepukne, z veľkej miery ovplyvňuje stav nášho imunitného systému. Je to obtiaž nepríjemná, avšak nevyžaduje špeciálnu liečbu, jačmenné zrno obvykle do niekoľkých dní odznie samo. Z vriedku sa ale rozhodne nesmie vytláčať hnis, to by spôsobilo šírenie infekcie.

Posilňujte imunitu pohybom aj vhodným jedálničkom
Na prevenciu aj urýchlenie liečby všetkých spomínaných problémov je potrebné pestovať si silnú imunitu. K tej nám dopomôže najmä pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu, ktorého si teraz v jarnom období môžeme dopriať do sýtosti. „Dôležitá je vyvážená strava bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu, ktorá prečistí črevá, ktorých mikroflóra hrá v našom imunitnom systéme zásadnú úlohu.“ uvádza lekár.

spot_imgspot_img